...

Rozhovor pro Opavsko

autor: | Bře 13, 2024 | Zprávy z lesa

1) Zaujalo mě vaše jméno Tavarila, které používáte ve virtuálním prostoru. Co to znamená a jak jste k němu přišla?

Tavarila je má přezdívka ze školních let, která odkazuje na mou lásku ke světu Pána prstenů
a je to doslovný překlad významu jména Sylva v elfštině, tedy Žena z Lesa nebo lesní žínka. Samotné jméno Sylva pochází z latinského výrazu „silva“, což znamená les, lesní. S trochou nadsázky mohu říct, že jsem se pro práci průvodkyně Lesní mysli narodila. J

2) Když jsem hledala, co děláte, našla jsem, že jste průvodkyně cvičením Lesní mysl. Nikdy jsem o tom konceptu neslyšela, můžete mi to přiblížit?

Moc ráda! Lesní mysl je systém jednoduchých cvičení všímavosti rozvinutý o prvky pozitivní psychologie a koučinku. Je to úžasná forma péče o zdraví, jak duševní, tak tělesné, která využívá přirozeně léčivého prostředí lesa. Velmi zjednodušeně je Lesní mysl vědomá procházka v lese s průvodcem, kde se klient naučí, jak ztišit, uklidnit, zpomalit zahlcenou mysl a formou správně kladených otázek získat náhled do svého nitra a na svůj život.

Tato myšlenka cvičení se zrodila ve Finsku, kde ji začala propagovat paní Sirpa Arwonen,
což je mimochodem také zakladatelka oblíbeného Nordic Walking. U nás je Lesní mysl v rozpuku, ale ve světě je trend lesních lázní nebo vědomého pobytu v lese známý již dlouhá léta například pod pojmy shinrin-yoku, lesní terapie a podobně. Každý koncept se pak od sebe mírně liší, ale základ zůstává, a to je Les a jeho léčivé účinky.

3) Načerpat energii do lesa chodí mnoho lidí, ať už na hřiby nebo jen tak na procházku. Jak takový workshop Lesní mysli vypadá a čím je speciální, že vám za něj klienti platí?

Miluji tuhle otázku a děkuji za ni. Přestavte si, že jdete na 3hodinovou masáž celého těla, která stojí cca 1500Kč. Odborník, masér vás opečovává, hladí, masíruje, je to příjemné, kolem se linou vůně olejíčků a vy si užíváte nádhernou relaxaci. Stejně tak by vás mohl ale někdo masírovat doma zadarmo, třeba partner. Taky by vám ale mohl svým neodborným jednáním zablokovat krk.

Podobné je to s Lesní myslí. Klienti platí za mou péči, kdy celou dobu udržuji bezpečný
a přátelský prostor, ve kterém se cítí příjemně, přijímaně. Za cenu vstupného dostanou tipy a návod, jak zlepšit kvalitu svého zdraví i života, získají know-how, jak ze svých následujících pobytů v přírodě a procházek vytěžit maximum pro podporu jejich zdraví. Naučí se praktická cvičení, naučí se něco o sobě, získají pocit pohody, relaxace, nadhled, zažijí radost a dobrý pocit ze sebe sama. Mají prostor pro sdílení s nezaujatým a vnímavým posluchačem, za to se na terapii platí velké peníze. Někteří si odnášení i odpovědi na své otázky. To vše hravou a veselou formou. To není málo, viďte? J

A jak Lesní mysl vypadá v praxi? Přestavte si to následovně.

V dopoledních hodinách se sejdeme na parkovišti u vstupu do lesa. Seznámíme se, řekneme
si co nás čeká a co nemine. Ujasníme si společně záměr, pokud nějaký je. Absolvujeme spolu trasu dlouhou přibližně 2 km v klidném tempu, na které bude 5-6 zastavení, kde se naučíme jednotlivá cvičení. Přesuny využijeme k vedenému rozhovoru a kladní otázek, introspekci, zvědomení, sdílení a získané zkušenosti zasadíme do životního kontextu. Na závěr je ponechám prostor po následnou integraci celého zážitku a rozloučení. Celé setkání trvá přibližně 3 hodiny.

4) Jak jste se vlastně dostala k tomu, co děláte? Dá se Lesní mysl někde studovat? A dokáže vás to uživit?

Byla jsem v pravý čas na pravém místě! K tomu se váže celý příběh. Před třemi lety jsem pracovně vypomáhala své kamarádce fotografce jako asistentka při focení fyzioterapeutky, lektorky nordic walking a průvodkyně Lesní mysli. To mě natolik zaujalo, že jsem se během doby focení a neustálého vyptávání do Lesní mysli naprosto zamilovala a bylo mi jasné, že TO JE ONO! Ponořila jsem se do získávání informaci a absolvovala průvodcovský kurz v Brně u Martiny Holcové, která toto cvičení do ČR přivezla.  Získáním certifikátu jsem se stala oficiálním průvodcem Lesní mysli. Tehdy před několika lety nás průvodců byla po celé ČR jen hrstka, ale nyní čítá celá síť průvodců i instruktorů několik desítek členů.

A jestli mě má práce průvodkyně Lesní mysli dokáže uživit? Rozhodně mě dokáže oživit!
Po absolvování Lesní mysli s klienty, kdy vidím jejich nadšené tváře mě vždy zalije hřejivý pocit z dobře odvedené práce. Rozhodně mi tato práce dává smysl a přináší radost. Ve spojení s prací v korporátu a zpíváním pak Lesní mysl krásně doplňuje mé profesního portfolio.

5) Musíte být v lese sama, aby na vás působil léčivě? Dá se Lesní mysl praktikovat i ve skupině?

Les, park, zahrada, jakákoliv zeleň a pobyt v ní má léčivé účinky, ať už jste tam sami nebo ne. Tady vstupuje na řadu chemie. Les je plný záporných iontů, které na náš organismus působí blahodárně. Do svého těla je dostaneme hlubokým dýcháním a tam se pak spouští uzdravující procesy, které jsou vědecky dokázány. Např. již po 10 minutách v lese můžeme sledovat pokles krevního tlaku, po 20 minutách zlepšení nálady a po 2 hodinách celkové zotavení imunitního systému a nárůst pozitivních emocí.

Lesní mysl je dá praktikovat jak individuálně, tak ve skupině. Já moc ráda nabízím obě varianty, protože každá má své kouzlo. Individuální ochutnávka Lesní mysli dává prostor
pro hlubší ponor do svého nitra, není zde tak velké rozptýlení, naopak bývá silnější pocit bezpečí a intimity, sdílení myšlenek beze studu.

Výhodou skupinové verze je dynamika skupiny, různorodost a obohacení všech účastníků
o prožitky druhých. Ráda říkám, že nikdy nevíte, co zrovna potřebujete slyšet a ve skupině dochází často k AHA momentům a velké inspiraci. Do této kategorie patří i partnerská Lesní mysl, kde ladím cvičení a otázky vždy na míru danému páru. Je to krásný společný zážitek pro upevnění vztahu.

6) Od kolika let jsou cvičení přístupná? Jsou vhodná například i pro děti?

Lesní mysl je pro všechny! Bez rozdílů pohlaví, věku, vzdělání či profese. Každý si do lesa přináší svůj osobitý vztah k přírodě. Jiný zážitek z Lesní mysli si odnese truhlář pracující se dřevem než maminka několika dětí, která si do lesa přišla odpočinou. Lesní mysl dává prostor všem najít v lese zrovna to, co potřebují. Zásadou je, že se orientujeme vždy na to dobré.

Mnoho lidí si myslí, že se jedná o placené objímání stromů nebo jinou ezo praktiku, ale tak to není. Lesní mysl nepracuje s nadpřirozenem nebo metafyzikou. Naopak stojí na vědeckém základu, dobře vedeném rozhovoru a cvičení mindfulness jako účinnou psychologickou technikou v rámci práce se zahlcenou nebo nemocnou myslí.

Já konkrétně s dětmi nepracuji. Mými nejčastějšími klienty jsou ženy a muži středního věku, kteří milují přírodu, prochází životními změnami, jsou ve slepé uličce, trápí je zdraví nebo jen hledají oporu, sebevědomí, sebejistotu.

Velmi doporučuji vyzkoušet Lesní mysl lidem v důchodovém věku, které trápí kde co. Lesní mysl může být krásnou formou vytržení ze stereotypu a podporou životní radosti.

7) Můžete mi uvést nějaký konkrétní příklad cvičení v lese, aby si to čtenáři lépe představili?

Určitě! Ještě uvedu na pravou míru, že se nejedná o fyzická cvičení, nýbrž cvičení mysli
a zvládne je úplně každý. Například cvičení s názvem Krajina ve mně:

Posaďte se na místě, kde máte příjemný výhled na přírodu, do krajiny. Sledujte celou scenérii. Dýchejte. Zkuste si uložit tento pohled a pocit, který vnímáte do své paměti, abyste se k němu mohli později doma nebo v práci zase vrátit. Udělejte nějaký malý pohyb, třeba rukama, nebo se rozvlňte, následujte své tělo a vyberte si pohyb, který můžete dělat, zatímco pozorujete přírodu, pohyb zde funguje jako kotva, která vám to celé připomene až se vrátíte zpět. Nádech, výdech, prociťte svěžest okamžiku.

Toto cvičení nám zabere cca 3 minutky a je zaměřeno na pobyt v přítomném okamžiku, relaxaci, doplnění energie a dobrého pocitu v nás. Nic náročného viďte? Při pravidelném cvičení technik všímavosti se naučíte vědomě ovládat svou mysl a zaměřovat ji na to, co je pro vás přínosné, zdravé, pozitivní.

8) Když se vracíte z pobytů v přírodě, jak vnímáte město? Dokážete tam být?

Naštěstí bydlím na samotném okraji městské části, která je od centra docela vzdálená, a tudíž nejsem ruchu města vystavena nějak často a nevadí mi. Ba naopak, Opavu mám moc ráda! Dopřávám si do města „výlety“ a užívám si jej plnými doušky. Vždy jen tak moc, jak zrovna potřebuji nebo vzhledem k mé vysoké citlivosti zvládnu. Jsem kulturní člověk a mít všechny radosti a možnosti města na dosah mi vyhovuje.

9) Mimo to vyrábíte pro ženy osobní parfémy přímo na míru s tím, že využíváte i jejich horoskopy. Jak to probíhá?

Práce s vůněmi a tvorba osobních přírodních parfémů na míru s vloženým záměrem je vedle zpívání s kapelou 3+1Band mou další vášní. Miluji vůně esenciálních olejů a vnímám, jaká síla a zároveň jemnost přírody se v nich uchovává. S jejich účinky se dá doslova kouzlit. Je potřeba být ale v této oblasti erudovaný a pracovat s oleji velmi opatrně. Já osobně nesnesu žádné chemické vůně, ze kterých mě hned bolí hlava a vím, že mnoho žen to má podobně
a volí jemnější a přírodnější cestu, proto jsou mé parfémy tak oblíbené.

Dovolím si vás mírně opravit. Při tvorbě osobní vůně je pro mě důležité datum narození klientky, ale nepracuji přímo s horoskopem, spíše si hraji s čísly.

V prvním kroku se zajímám o to, co by měla klientce vůně přinášet, jakou emoci, hodnotu, pocit. Ptám se jakou životní oblast by potřebovala podpořit, s čím potřebuje pomoci. Zjišťuji voňavé preference.

Dále se kvůli kontraindikaci vyptávám na alergie, těhotenství a krevní tlak. Zapisuji si již zmíněné datum narození. Samotná tvorba vůně je takový malý rituál, kdy intuitivně vybírám oleje a míchám je dle požadavku klientky.

Výslednou vůni nechávám takzvaně pár dní odležet a pokud vnímám, že je v pořádku, je voňavý balíček připraven na předání. J

10) Na vašem webu jsem narazila na pojem vysoká citlivost. Co si pod tím mohu představit? Kdo je vysoce citlivý člověk a jak s ním pracujete?

Vysoká citlivost neboli hypersenzitivita je vrozená vlastnost nervového systému, který je extrémně citlivý nebo můžeme říct vzrušivý. Tzn. stačí mu velmi málo podnětů, aby začal reagovat. V běžném životě to znamená, že u vysoce citlivého člověka vzhledem k uspěchané době plné hluku dochází k rychlému zahlcení systému, a to sebou nese řadu nepříjemností a zdravotních rizik. Na druhou stranu je možno vysokou citlivost vnímat jako dar, protože tam, kde běžný člověk nic moc necítí, tam vysoce citlivý dokáže vnímat jemné nuance, detaily, souvislosti, energie, pocity. Vyvinutá intuice a empatie – to jsou největší dary, kterými mohou vysoce citliví obohacovat společnost. Charakteristickou kvalitou vysoké citlivosti jsou také hluboké prožitky a nasávání okolních podnětů jako houba. Ve společnosti je nás vysoce citlivých 20-25 %, což je každý pátý člověk, ale málo kdo to o sobě ví a uvědomuje. Vyzkoušejte test citlivosti zdarma dostupný na mých stránkách.

Jelikož i já se řadím mezi vysoce citlivé vnímám jako poslání šířit osvětu tohoto tématu mezi širokou veřejnost, která povede k většímu porozumění mezi našimi světy. Mám pro citlivé jedince velké pochopení a dokážu je podpořit. Mí klienti Lesní mysli však nejsou jen vysoce citliví, tedy hypersenzitivní jedinci, ale i „normální“ lidi. Záměrně a s úsměvem používám výraz normální neb častým pocitem vysoce citlivých je, že se cítí jako zcela nenormální, totální mimoni. A když si pak uvědomí, že celá čtvrtina populace se řadí do stejné skupiny, svět je najednou o něco hezčí místo. J

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.